Ez a weboldal sütiket használ, hogy az oldal összes funkcióját elérje. További információt az adatkezeléssel kapcsolatban az Adatvédelmi tájékoztató oldalunkon talál. Amennyiben elfogadja a sütik használatát weboldalunknak, kérjük kattintson az Engedélyez gombra.
  • Levéltár

    Levéltár

    A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár lehetőséget biztosít csoportos és egyéni látogatók számára a levéltár megtekintésére. Az előre bejelentett csoportok, iskolai osztályok, szakkörök részére a levéltár munkatársai ismertetőt tartanak a levéltár történetéről, munkájáról és bemutatják az állandó kiállítást. Az egyes évfordulókhoz kapcsolódó időszakos kiállításokat szintén nagy érdeklődés szokta kísérni.  Az intézményben tanári kísérettel történelem órák, szakköri foglalkozások tarthatók, melyek témájához a levéltári forrásokat biztosítja.

    A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár évente ismétlődő tudományos rendezvénye a Levéltári Nap, melyen a meghívott előadók (történészek, levéltárosok) megye- és várostörténeti ismeretterjesztő előadásokat tartanak.

    A Levéltári Estéken, melyet a levéltár negyedévente rendez, az érdeklődő közönség helytörténészek hely- és családtörténeti kutatásaival ismerkedhet meg.

    www.szolarchiv.hu

    Levéltár

    A megyei levéltárak felállítását Mária Terézia királynő rendelte el. Levéltárunk jogelődje 1751-ben létesült, a Jászkun Kerület akkori székhelyén Jászberényben. Ettől kezdve itt gyűjtötték, rendezték a kerületi iratanyagot, a városok pedig külön levéltárakat tartottak fenn saját irataik őrzésére.

    A levéltár iratanyaga jelenleg 7500 folyóméter. Az újonnan bekerülő iratanyag elhelyezését - remélhetően hosszabb távra - a 2002-ben átadott új raktárépület biztosítja.

    Levéltárunk legkorábbi eredeti irata egy 1422-ből származó birtokadományozási oklevél, amely a Blaskovich család iratai között található. A Mohácsi vész előtti időszakból mindössze három oklevél maradt fenn a levéltárban. Paleográfiai ritkaságnak tekinthetők a Jászberény és Mezőtúr város levéltárában a török hódoltság korából fennmaradt török nyelvű oklevelek.

    A háborús és egyéb pusztítások az iratokban is komoly veszteségeket okoztak, ezért az egyes városok és községek anyaga eltérő időpontoktól és teljességgel található meg. A gyűjtemények közül kiemelkedik a XVIII. században keletkezett kéziratos térkép gyűjtemény, valamint a különböző középületekről készült tervrajzok gyűjteménye.

    Említést érdemel a pecsétnyomók gyűjteménye, az Erdőfelügyelőség fásítási térképei és a fénykép-, illetve képeslapgyűjtemény.

    A XIX. század elejétől levéltárunkban megtalálhatók a felekezeti anyakönyvek másodpéldányai településenként, melyek a családkutatáshoz jelentenek fontos forrást.

    A közigazgatási változások következtében a Heves Megyei Levéltárban is találhatók Szolnok megyére vonatkozó iratok, s a Magyar Országos Levéltárban ugyancsak fellelhetők az egykori Jászkunságra, illetve Jász-Nagykun-Szolnok megyére vonatkozó dokumentumok.

     

    Tisztelt Olvasó! Szolnok hírei, programjai iOS és androidos mobiltelefonjáról is elérhetők. Töltse le az alkalmazásboltból a SzolnokApp mobil alkalmazást és olvassa mobiljáról a legfrissebb szolnoki információkat!

    SzolnokApp link: http://info.szolnok.hu/app