Ez a weboldal sütiket használ, hogy az oldal összes funkcióját elérje. További információt az adatkezeléssel kapcsolatban az Adatvédelmi tájékoztató oldalunkon talál. Amennyiben elfogadja a sütik használatát weboldalunknak, kérjük kattintson az Engedélyez gombra.

A 15 évvel ezelőtti ciántragédiára emlékeztünk

  • A 15 évvel ezelőtti ciántragédiára emlékeztünk
  • A 15 évvel ezelőtti ciántragédiára emlékeztünk
  • A 15 évvel ezelőtti ciántragédiára emlékeztünk
  • A 15 évvel ezelőtti ciántragédiára emlékeztünk
  • A 15 évvel ezelőtti ciántragédiára emlékeztünk
  • A 15 évvel ezelőtti ciántragédiára emlékeztünk
  • A 15 évvel ezelőtti ciántragédiára emlékeztünk
  • A 15 évvel ezelőtti ciántragédiára emlékeztünk
  • A 15 évvel ezelőtti ciántragédiára emlékeztünk
  • A 15 évvel ezelőtti ciántragédiára emlékeztünk
  • 2015-02-02

    Tizenöt évvel ezelőtt ezen a napon a romániai Nagybánya melletti aranybánya zagytározójának gátja beomlott, s ennek következtében a Tisza élővilágát olyan mértékben károsította a nagy mennyiségű cianidvegyület, melyre a folyó ember által ismert történetében még nem volt példa. A ciánszennyezés évfordulóján szervezett szolnoki megemlékezésen Kőrösi Csaba, a Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatóság Igazgatóságának vezetője olvasta fel Áder János köztársasági elnök levelét.

    A szennyeződés február 1-12. között vonult le a Tiszán ökológiai katasztrófát okozva a folyó élővilágában. Erre emlékezve az Országgyűlés 2000. június 16-án elfogadott határozatában február 1-jét a Tisza Élővilágának Emléknapjává nyilvánította.

    Az ökológiai katasztrófa pénzben is mérhető károkat okozott, hiszen a Tisza alsó szakaszán 100%-ban, középső és felső szakaszán mintegy 70%-ban károsodott az élővilág, de a valós és eszmei károk ennél sokkal nagyobbak voltak. 2000 év eleje, mint a magyar természetvédelem gyásznapja vonult be a köztudatba.

    A 100-120 ezer m3 cianiddal és nehézfémmel rendkívüli mértékben terhelt szennyvíz a Szamoson keresztül a Tiszába jutva a Magyarországon eddig regisztrált legsúlyosabb vízszennyezést okozta, haltetemek tonnáit hányták hetekig a konténerekbe, elhullott vadak és madarak szívszorító látványa mutatta a pusztítás mértékét. Tizenöt évvel az esemény után a Tisza újra él, a kérészek virágzása újra gyönyörködteti az folyó mentén élőket. A természet erősebbnek bizonyult.

    A rendezvényen megszólalók közül először dr. Nagy István, a Közép-Tiszavidéki Vízügyi Igazgatóság korábbi igazgatója idézte fel a ciánszennyezés napjait. Nagy István akkori nagyszerű helytállását, szakmai profizmusát és lélekjelenlétét Szalay Ferenc polgármester méltatta beszédében, majd a jelenlévő fiatalokhoz szólt, hangsúlyozva, hogy a természet sokféleségének megőrzése az ő feladatuk is.

    Dr. Dobi László, a Duna Régió Stratégia nemzetközi koordinátora is a szakma összefogását húzta alá az esemény kapcsán, kiemelve a magyar szakemberek felkészültségét a kritikus napokban.

    Kőrösi Csaba, a Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatóság Igazgatóságának vezetője tolmácsolta dr. Áder János köztársasági elnök gondolatait, aki felidézte, hogy a tragikus esemény 10. évfordulója kapcsán Brüsszelben rendezett kiállítás anyagát Szolnok városa ajándékba kapta annak idején. A Duna és a Tisza folyók, illetve vízgyűjtő területeik megóvása céljából ma már nemzetközi összefogásban dolgoznak a szakemberek, folyamatosan egyeztetve és tapasztalataikat kicserélve. Kőrösi Csaba kiemelte: soha többé nem szabad megtörténnie egy hasonló katasztrófának.

    A rendezvény végén, Máthé György esperes-plébános áldását követően a Tiszavirág hídról koszorúkat és virágokat szórtak a megemlékezők a folyóba.

    VISSZA

    Tisztelt Olvasó! Szolnok hírei, programjai iOS és androidos mobiltelefonjáról is elérhetők. Töltse le az alkalmazásboltból a SzolnokApp mobil alkalmazást és olvassa mobiljáról a legfrissebb szolnoki információkat!

    SzolnokApp link: http://info.szolnok.hu/app

    További hírek

    Két kiváló szakember kapott Kálmándi Mihály-díjat Semmelweis-nap alkalmából

    2024-07-02

    Semmelweis-nap alkalmából tartottak ünnepséget a városháza Hubay Ferenc dísztermében, ahol átadták a Kálmándi Mihály díjat, illetve öt fogorvos címzetes főorvosi címet igazoló oklevelet kapott.

    Különleges programokban bővelkedik az idei Múzeumok Éjszakája

    2024-06-18
    Tárlatvezetések, szerelmi jósda, tűzugrás, zenés programok és kézműves foglalkozások is szerepelnek a Múzeumok éjszakája programjában Szolnokon.
     
        

    Évadzáró: Molnár László színművész a Szolnoki Szigligeti Színház örökös tagja lett

    2024-06-06

    Eredményes évadot tudhat maga mögött a Szolnoki Szigligeti Színház. A csütörtöki évadzáró társulati ülésen főként ezeket ismertették.

    A pedagógusokat köszöntötték a Szolnoki Galériában

    2024-05-31

    A legszebb hivatást gyakorolják, gyermekeket nevelnek, jellemet formálnak, példát mutatnak. A szolnoki önkormányzat csütörtökön a Szolnoki Galériában köszöntötte a pedagógusokat. Az eseményen megjelentek a vármegyeszékhely és a vármegye elöljárói, számos intézmény és hivatal képviselője, és természetesen a főszereplők: oktatók, nevelők, pedagógusok. Az eseményt megtisztelte jelenlétével Lázár János építési és közlekedési miniszter.

    Fókuszban a daganatos betegségek - Egészségfórumot tartottak a városházán

    2024-05-30

    A mozgásszegény életmódnak, az egészségtelen táplálkozásnak is köszönhetőn egyre gyakoribb a rákdiagnózis, a civilizációs betegség mind több embert érint. A megelőzésről, a gyógyítás és gyógyulás lehetőségeiről tartottak egészségfórumot a városházán.