Ez a weboldal sütiket használ, hogy az oldal összes funkcióját elérje. További információt az adatkezeléssel kapcsolatban az Adatvédelmi tájékoztató oldalunkon talál. Amennyiben elfogadja a sütik használatát weboldalunknak, kérjük kattintson az Engedélyez gombra.

Átadták a Szolnoki Bölcsődék Szolgálatáért Emlékérmet

2014-04-23

A város önkormányzata minden évben megrendezi ünnepségét a Bölcsődék Napja alkalmából, mely egyben a „Szolnoki Bölcsődék Szolgálatáért” Emlékérem átadó ünnepsége is.  Az emlékéremmel ismerik el azokat a szakembereket, akik a több évtizedes pályafutásuk alatt kiemelkedő szakmaisággal, példaértékűen látták el munkájukat, hivatásszeretetük követendő lehet az utódok számára. Szalay Ferenc polgármestertől Hanga Istvánné és Zámbó Lajosné vette át az elismerést.

A szociális és munkaügyi miniszter 2010-ben nyilvánította április 21-ét a Bölcsődék Napjává, kifejezve a társadalom megbecsülését a bölcsődei dolgozók által teremtett értékek iránt. Az első bölcsődét a Pesti Első Bölcsődei Egylet hozta létre 1852. április 21-én, Budapesten, melynek alapszabálya igen korszerű és haladó gondolatokat, szabályokat tartalmazott, kimondta: „Intézetünk feladata, józan és becsületes szülők csecsemőit – míg azok munkáikat végzik – ápolni, tartani és így családi jobblétüket előmozdítani.”

 Bölcsődék napján megköszönjük a bölcsődékben dolgozóknak, hogy olyan sokat dolgoznak a gyermekeinkért, a jövőnkért és nem utolsó sorban a családokért. Ennek a rendkívül fontos napnak az elismertetéséért több évet küzdött dr. Koncz József, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének és a Magyar Bölcsődék Egyesületének megálmodója és alapítója, aki jelen volt a városházán rendezett ünnepségen.

Szalay Ferenc polgármester köszöntőjében a bölcsődei ellátásban dolgozók munkájának fontosságát emelte ki. Mindenki, aki gyermekkel dolgozik, a jövő számára dolgozik, hiszen az oktatás-nevelés eredménye évekkel később válik láthatóvá. Ezért fontos, hogy a gyermekek már a bölcsődében is kiváló, önmagukat folyamatosan képző, gyermekszerető szakemberek kezébe kerüljenek. A polgármester szólt arról is, hogy a csütörtöki közgyűlésen várhatóan elfogadják a bölcsődei térítési díjak 10 százalékos csökkentését a városban, ezzel is könnyítve a családok anyagi terhein. A város hét bölcsődéjébe közel hatszáz gyermek jár, az intézmények egy része korszerűsítésre szorul. Jó hír, hogy több mint 70 millió forintból megújul a Jósika úti bölcsőde, s a következő években folytatódnak a felújítások.

Dr. Koncz József főorvos a Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata által fenntartott bölcsődékben kiemelkedő tevékenységet végzők elismeréséül évente kiadható „Szolnoki Bölcsődék Szolgálatáért” Emlékérmet alapított, mely idén harmadik alkalommal adtak át. Az emlékérmet Pogány Gábor Benő szobrászművész készítette.

2014. évben a „Szolnoki Bölcsődék Szolgálatáért” díjban részesült:

Hanga Istvánné - nyugdíjas technikai dolgozó

Hanga Istvánné 1973-ban kezdett dolgozni bölcsődei területen. 39 évig szolgálta kisegítő munkakörben az ellátást.

1973-1989-ig a Mátyás király úti bölcsődében végezte a szakmai munkát segítő technikai feladatokat. Az intézmény bezárását követően került a Jósika úti bölcsődébe. Itt tevékenykedett egészen nyugdíjba vonulásáig 2012-ig.

Munkája – hasonlóan a többi kisegítő munkatárséhoz – nélkülözhetetlen volt a kisgyermekellátásban, hiszen a nagyon szigorú közegészségügyi követelmények általa váltak megvalósult gyakorlattá. A szigorú szabályok szerinti takarítás, fertőtlenítés mind a kisgyermekek biztonságát és egészséges fejlődését szolgálta.

Gyermekek százait kísérte végig bölcsődei életükben derűs, megértő, kiegyensúlyozott Julika néniként, akinek mindig volt ideje, mosolya és válasza. Elfogadó, befogadó, szerény személyisége, példás munkavégzése a kollégák és a szülők körében egyaránt elismerést váltott ki. Jól ismert volt fáradhatatlansága, pontossága, kitartása, precizitása. Nem ismert félig elvégzett vagy elnagyolt munkát, rendetlenséget.

Emberileg olyan tulajdonságokat tudhatott magáénak, amelyek alkalmassá tették a közös munkavégzésre. Rendelkezett az együttműködés, az egymásra figyelés képességével. Igazi támasza volt a szakembereknek.

Biztos háttérként számíthattak rá a gyermekek felügyeletében. Mindig tudta hol és mikor van szükség a jelenlétére. Olyan munkaszokásokat alakított ki, amelyeket a vele dolgozók mintaértékűnek tekintettek. Vezetői nyugodtak lehettek, amikor új munkatárs betanításával bízták meg: a legtöbbet és a legjobbat adta át, ami abban a munkakörben elvárható volt.

Mindezek alapján több évtizedes példás és lelkiismeretes munkájával nagyban hozzájárult a helyi napközbeni kisgyermekellátás színvonalas működéséhez, ezért méltó a Szolnoki Bölcsődék Szolgálatáért Emlékérem elismerésre.

Zámbó Lajosné - korábbi gondozási igazgatóhelyettes

Zámbó Lajosné munkássága a helyi bölcsődei ellátás máig gyakorolt szakmaiságának kiépítésében meghatározó volt.

Már nagyon korán, 1962-ben egészségügyi szakoktatóként került kapcsolatba a bölcsődei ellátással. Közvetlenül ezen a területen 1969-től kezdett dolgozni. 23 éven át szolgálta a bölcsődék ügyét. Elindítója, részese volt a szakma fejlődésének először városi, majd megyei, később országos szinten is.

Bölcsődei munkássága korai időszakában felismerte, hogy a bölcsődei gondozónőknél nem elegendő az akkor általánosnak tekintett gyermekszeretet, mint alkalmazási feltétel, szükség van a képzettségre, a szaktudásra, a szakmai ismeretek folyamatos bővítésére. Így különösen nagy hangsúlyt fektetett a fiatal gondozónők képzésére, amiben maga is fontos szerepet vállalt: hosszú éveken keresztül tanította a neveléstant, ami a szakmai munka egyik alappillére.

Koncz főorvos úr mellett jelentős erőfeszítéseket tett a megyei módszertani bölcsőde létrehozásáért, amelynek szakmai irányítását is felvállalta. Munkatársait úgy irányította, hogy kellő felkészültséggel egységes szempontrendszer szerint végezzék megfigyelő, értékelő munkájukat.

Nehéz időszak volt ez számára, hiszen ekkoriban fogalmazódtak meg a bölcsődei ellátás gyermekközpontú, a gyermek egyéniségét alapul vevő kritériumai, amelynek megértése, elfogadtatása – éppen az új szemlélete miatt – nem volt könnyű feladat.

VISSZA

Tisztelt Olvasó! Szolnok hírei, programjai iOS és androidos mobiltelefonjáról is elérhetők. Töltse le az alkalmazásboltból a SzolnokApp mobil alkalmazást és olvassa mobiljáról a legfrissebb szolnoki információkat!

SzolnokApp link: http://info.szolnok.hu/app

További hírek

Két kiváló szakember kapott Kálmándi Mihály-díjat Semmelweis-nap alkalmából

2024-07-02

Semmelweis-nap alkalmából tartottak ünnepséget a városháza Hubay Ferenc dísztermében, ahol átadták a Kálmándi Mihály díjat, illetve öt fogorvos címzetes főorvosi címet igazoló oklevelet kapott.

Különleges programokban bővelkedik az idei Múzeumok Éjszakája

2024-06-18
Tárlatvezetések, szerelmi jósda, tűzugrás, zenés programok és kézműves foglalkozások is szerepelnek a Múzeumok éjszakája programjában Szolnokon.
 
    

Évadzáró: Molnár László színművész a Szolnoki Szigligeti Színház örökös tagja lett

2024-06-06

Eredményes évadot tudhat maga mögött a Szolnoki Szigligeti Színház. A csütörtöki évadzáró társulati ülésen főként ezeket ismertették.

A pedagógusokat köszöntötték a Szolnoki Galériában

2024-05-31

A legszebb hivatást gyakorolják, gyermekeket nevelnek, jellemet formálnak, példát mutatnak. A szolnoki önkormányzat csütörtökön a Szolnoki Galériában köszöntötte a pedagógusokat. Az eseményen megjelentek a vármegyeszékhely és a vármegye elöljárói, számos intézmény és hivatal képviselője, és természetesen a főszereplők: oktatók, nevelők, pedagógusok. Az eseményt megtisztelte jelenlétével Lázár János építési és közlekedési miniszter.

Fókuszban a daganatos betegségek - Egészségfórumot tartottak a városházán

2024-05-30

A mozgásszegény életmódnak, az egészségtelen táplálkozásnak is köszönhetőn egyre gyakoribb a rákdiagnózis, a civilizációs betegség mind több embert érint. A megelőzésről, a gyógyítás és gyógyulás lehetőségeiről tartottak egészségfórumot a városházán.