Ez a weboldal sütiket használ, hogy az oldal összes funkcióját elérje. További információt az adatkezeléssel kapcsolatban az Adatvédelmi tájékoztató oldalunkon talál. Amennyiben elfogadja a sütik használatát weboldalunknak, kérjük kattintson az Engedélyez gombra.

Elkészült a gát és az új sétány

2014-07-25

A 2000. évi, Szolnokon 1041 centiméterrel tetőző rekord tiszai árvizet követő rekonstrukciós munkák során a megyeszékhely térségében több helyszínen megtörtént a védművek előírásoknak megfelelő kiépítése, ám nem mindenütt. A magas szintű árvízvédelmi biztonságot a most befejezett beruházással sikerült megteremteni. A 2,4 milliárd forintos fejlesztés egyrészt a Tisza-híd és a vízirendészeti kapitányság, valamint a Tisza-híd és a Zagyva-híd között új parapetfal kialakítását, másrészt az iparterületi szakaszon a fővédvonal előírás szerinti kiépítését, a meglévő földművek megerősítését, illetve új nyomvonalra való áthelyezését foglalta magába, összesen6 kilométer hosszan. A projekt révén megszépült és átalakult a Tisza-parti sétány.

Az „Árvízvé­delmi fővédvonal fejlesztése, Szolnok város térségi fejlesz­tése a jobb parti árvízvédelmi szakaszon - 10.02 árvízvédelmi szakasz elnevezésű projekt 2012 szeptemberében kezdődött, amikor az Országzászlónál elhelyezte az alapkövet dr. Fazekas Sándor miniszter, Szalay Ferenc polgármester, Lovas Attila igazgató és Kocsi Mihály, a kivitelező Kötiviép B’ Kft. ügyvezetője.

A projekt 100 százalékos támo­gatási intenzitású, az Európai Unió és a Magyar Állam for­rásából megvalósuló fejlesztés költsége 2 milliárd  412 millió 710 ezer 2 forint. A fejlesztéssel az árvízi biztonság növelése volt a cél Szolnok belvárosában és az iparterületen. Nőtt a lakosság biztonságérzete, de fontos szempont volt a fejlesztések megvalósulásával a befektetési kedv ösztönzése, a lakosság helyben maradásának erősítése, létfeltételeinek és életminőségének javítása.

A beruházás a már meglévő töltések fejlesztése mellett érintette a Tisza folyó jobb parti fővédvonala mentén az iparterületi szakaszt és a Tisza-parti sétányt, töltéserősítéssel és átépítéssel, összesen 6054 folyóméteren.

A projektnek köszönhetően új parapetfal épült a Tisza-parti sétányon a vízi rendészeti kapitányság és a Tisza-híd, valamint a Tisza-híd és a Zagyva-hídközött, az iparterületi szakaszon megtörtént a fővédvonal előírás szerinti kiépítése, valamint immár új nyomvonalú töltés húzódik a városi szennyvíztisztító-telep mögött.

A sétány kiszélesítésének igénye, a későbbi kerékpározásra alkalmas felület lehetőségének a biztosítása szükségessé tette az új parapetfalnak, a meglévő parapetfal nyomvonalától - a Tisza meder irányába 3 méterre - történő átépítését. A sétány mentén, 2 helyen nagylépcsős vasbeton rézsűburkolat kialakítása történt.

A kivitelezés során a víz világnapjához két esemény is kötődik. 2013-ban a Fiatal Diplomaták delegációja tett látogatást a vízügyi igazgatóságnál, akik a fejlesztés úgynevezett Zagyvatorok részének névadó rendezvényén is részt vettek, amely azóta a Nemzetközi Vízügyi Együttműködés sétány nevet viseli. A Zagyva-torkolati szakasz 2013 nyarán készült el,2014 tavaszán pedig átadták a gyaloghíd és a vízirendőrség közötti szakaszt.

Építési munkák

Aföldműves létesítmények – a volt papírgyártól a Sasi-kanyarig, mintegy öt kilométeren –készültek, beleértve a szennyvíztisztító mögötti, 1400 méternyi új nyomvonalú töltést is. A belvárosban a korábbinál magasabb támfal elkészült, a kulisszanyílások lezárható állapotban vannak.

A munkálatok során a rézsűt betonnal, kővel lefedték, így kapta meg végleges formáját a belvárosi Tisza-parti védvonal. A szálloda, illetve az iskolák előtt lépcsőket alakítottak ki. A térszint alatt 3 méter mélységű, vízzáró résfalat építettek, mely csökkenti az árvízi jelenségek számát. A támfalat 40 centiméterrel magasabbra emelték a jogszabályi előírásoknak megfelelően, és a rézsűburkolat is vízzáró anyagokból készült. A sétány alatt szivárgó rendszer épült ki, amely összegyűjti és elvezeti a töltésen esetlegesen átszivárgó vizet árvizek idején.

Visszatekintés

Az emberek a Tiszát áldásnak és átoknak is tekintették, hiszen jelentette a megélhetőséget, a közlekedési lehetőséget, de jelentett fenyegetettséget is, mely többször torkollott tragédiába. Szolnok város a Tisza és a Zagyva folyók ölelésében fekvő természetes magaslatra települt, közel az életet és a megélhetést biztosító élővizekhez. A XIX. század első felében levonult nagy árvizek mérhetetlen pusztításai után következő ínséges idők hatása alatt, Széchenyi István felhívására az érdekeltek egyletekbe tömörültek a Tisza völgy vízszabályozásának megoldása céljából.

A Közép-Tisza térségében 1999 óta napjainkig több alkalommal alakult ki olyan árhullám, ami meghaladta a mértékadó árvízszintet. 1999-ben, 2000-ben, 2006-ban, míg a 2010 júniusában levonuló árhullám megközelítette azt.  Az árhullámok tetőzési szintjének emelkedése mellett jelentős volt azok tartóssága is, így a földtöltések állékonysága tovább romlott. Az átszivárgó vizek eláztatták a töltést, rövid időn belül megjelentek az árvizet kísérő jelenségek, a csurgások, szivárgások és a fakadóvizek.

Szolnok várost a 2000. évi árvíz veszélyeztette leginkább, amikor is a tetőző vízállás elérte az 1041 centiméteres értéket, amely az árvízvédelmi művekre akkor előírt magasság kiépítési szintjénél mindössze 20 cm-rel maradt el.

Jelen és jövő

Az itt élők figyelemmel kísérhették az építkezést és már menet közben látni lehetett, hogy nem csak a biztonságra fordítanak kiemelt figyelmet, hanem a látványosságra is. Két igazi látványelemet láthatunk. A jövő számára szakemberek megmentettek egy régi támfalszakaszt, ugyanazzal a vonalvezetéssel, ugyanazzal a magassággal, ahogy szolgálta a várost 1934-től 2014-ig. Eredeti valójában hagyták meg a sétányon a jövő számára a 8 méteres elemet a régi burkolattal, az árvízszintet mutató márványtáblákkal .

A támfal vízoldali részén  elhelyeztek egy  úgynevezett emlék-vízmércét, amelyen feltüntették az elmúlt 184 év legmagasabb árvizeit.

A másik látványosságot a szolnokiak szavazata alapján építtette a vízügyi igazgatóság, amely virágos és fényvetős kialakításával varázsol hangulatot a Tisza városi hídfőjénél.

Az árvízvédelmi beruházás turisztikai jelentőséggel is bír. Közösségi tér alakult ki, a beépített két lelátóval újabb idegenforgalmi rendezvények valósíthatók meg kulturált körülmények között.

Óvjuk és védjük a közel 2,4 milliárdos fejlesztés értékét, hogy a gyönyörű gesztenyés soron sokáig megmaradjanak a növények, a támfal, az újonnan felállított kandeláberek. Adjanak hűs árnyat a szolnokiaknak és az idelátogatóknak, miközben kilátogatnak a Tiszához, átsétálnak a Tiszavirág-hídon vagy éppen a rózsakertet csodálhatják, ahol 250 féle rózsa pompázik nyaranta.

VISSZA

Tisztelt Olvasó! Szolnok hírei, programjai iOS és androidos mobiltelefonjáról is elérhetők. Töltse le az alkalmazásboltból a SzolnokApp mobil alkalmazást és olvassa mobiljáról a legfrissebb szolnoki információkat!

SzolnokApp link: http://info.szolnok.hu/app

További hírek

Két kiváló szakember kapott Kálmándi Mihály-díjat Semmelweis-nap alkalmából

2024-07-02

Semmelweis-nap alkalmából tartottak ünnepséget a városháza Hubay Ferenc dísztermében, ahol átadták a Kálmándi Mihály díjat, illetve öt fogorvos címzetes főorvosi címet igazoló oklevelet kapott.

Különleges programokban bővelkedik az idei Múzeumok Éjszakája

2024-06-18
Tárlatvezetések, szerelmi jósda, tűzugrás, zenés programok és kézműves foglalkozások is szerepelnek a Múzeumok éjszakája programjában Szolnokon.
 
    

Évadzáró: Molnár László színművész a Szolnoki Szigligeti Színház örökös tagja lett

2024-06-06

Eredményes évadot tudhat maga mögött a Szolnoki Szigligeti Színház. A csütörtöki évadzáró társulati ülésen főként ezeket ismertették.

A pedagógusokat köszöntötték a Szolnoki Galériában

2024-05-31

A legszebb hivatást gyakorolják, gyermekeket nevelnek, jellemet formálnak, példát mutatnak. A szolnoki önkormányzat csütörtökön a Szolnoki Galériában köszöntötte a pedagógusokat. Az eseményen megjelentek a vármegyeszékhely és a vármegye elöljárói, számos intézmény és hivatal képviselője, és természetesen a főszereplők: oktatók, nevelők, pedagógusok. Az eseményt megtisztelte jelenlétével Lázár János építési és közlekedési miniszter.

Fókuszban a daganatos betegségek - Egészségfórumot tartottak a városházán

2024-05-30

A mozgásszegény életmódnak, az egészségtelen táplálkozásnak is köszönhetőn egyre gyakoribb a rákdiagnózis, a civilizációs betegség mind több embert érint. A megelőzésről, a gyógyítás és gyógyulás lehetőségeiről tartottak egészségfórumot a városházán.