Ez a weboldal sütiket használ, hogy az oldal összes funkcióját elérje. További információt az adatkezeléssel kapcsolatban az Adatvédelmi tájékoztató oldalunkon talál. Amennyiben elfogadja a sütik használatát weboldalunknak, kérjük kattintson az Engedélyez gombra.

Jó hír a horgászoknak!

2013-07-03

A parlament elfogadta a halgazdálkodásról és hal védelméről szóló törvényt, amellyel a Fidesz egyik fontos vállalását sikerült megvalósítani. A törvény szeptemberben lép életbe.A részletekről Szalay Ferenc polgármester, országgyűlési képviselő és Szűcs Lajos, a FIDESZ–Magyar Polgári Szövetség országgyűlési képviselője tartott sajtótájékoztatót, stílusosan a Holt-Tiszaparti Vízisporttelepen.

Az új jogszabály megalkotásának elsődleges oka az volt, hogy a halászatról és horgászatról szóló korábbi törvény mára elavult és nem volt alkalmas a természetvédelmi és gazdasági igényeknek is megfelelő halgazdálkodás szabályozására.

A Magyarországon élő mintegy 400 ezer horgász és családtagjaik komoly társadalmi és gazdasági érdeket és értéket jelentenek, amit mindenképpen szeretnének megvédeni.

A törvény célja: a halállomány természetes megújítása, a természetes vizeken folyó halászat szigorú szabályozása és korlátozása, a horgászsport és a horgászturizmus fejlesztése mellett a halászati hagyományok megőrzését is támogatja a halgazdálkodás újraszabályozása.

Azt szeretnénk, ha Magyarország egy nagyon komoly horgászturizmussal rendelkező ország lehetne. Az új törvény a turista állami horgászjegy bevezetésével egyszerűsíti a horgászat megismerését, ezzel is segítve a horgászok létszámának gyarapodását és a horgászturizmus erősödését a vidéki turizmusban.

Az elmúlt években komoly versengés - sok esetben harc - alakult ki a halászat és a horgászat képviselői között. Ugyanakkor ez a határvonal sokkal inkább a tisztességes halászat és a tisztességes horgászat között húzódik. A törvény elfogadásával a meccs a tisztességes horgászok javára dőlt el. A törvény – összhangban az ugyancsak júliusban életbe lépő új Büntető törvénykönyvvel - az orvhorgászat visszaszorítására törekszik.

Meg fogjuk védeni a természetes vizek halállományát. Az új jogszabály a korábbinál jobban védi a halak természetes élőhelyét, különösen az állományok megújulása, növekedése szempontjából fontos szaporodó- és telelőhelyeket. Az őshonos halállományok megóvása és azok növelése a szabályozás alapvető célkitűzése. Az intézkedések valamennyi őshonos halunkat érintik, de kiemelhető néhány olyan faj, ahol különösen fontos az állományok védelme. Így óvható meg és növelhető például a Tisza és a Duna kecsege állománya, de fontos a folyók és tavak nyurga ponty állományának növelése is. Jelentős hatással lehetnek ezek az intézkedések a sokak által kedvelt horgászhal, a compó hazai populációjának gyarapodásához is.

A horgásztársadalom nem a halászat ellen lépett fel, hanem elsősorban azért, hogy a vizek nonprofit jelleggel legyenek hasznosítva. Ez a hasznosítási forma teszi lehetővé, hogy a vizek halban gazdagok legyenek. 2

A törvény természetes vizeknek a horgászok szempontjából történő kezelését célozta meg. Minden természetes víz kezelője alapvetően az állam, amely azonban ezt a kezelői jogot a következő időszakban a horgászok kezébe kívánja adni. Azokon a helyeken, ahol a horgászok nem jelentkeznek kezelőként, ott képzelhető el csak édesvízi halászat.

Az édesvízi halászat egy nagyon komoly történelmi hagyományokkal rendelkező szakma és nem szeretnénk, hogy kivesszen. Az új törvény pontosan szabályozza a halászati tevékenységet.

A törvényben megfogalmazottak a halállomány védelmét és fejlesztését illetve az élőhelyek megújítását és ezen keresztül az egész társadalmat szolgálják. Az új jogszabály hatálya kiterjed valamennyi hazai természetes hal élőhelyére, így a korábban „gazdátlan” vizekre is. A hallal, mint nemzeti vagyonnal történő felelős gazdálkodás érdekében a törvény a halgazdálkodási jogot alapesetben továbbra is az államhoz rendeli, amelyet pályázat útján az állam haszonbérbe adhat. A nem állami tulajdonú vizeknél a haszonbérletet a korábbinál erősebben köti a tulajdonhoz és egyszerűsíti az eljárást annak érdekében, hogy a medertulajdonosok érdekei is érvényesülhessenek. Az egyéb természetes vizek, folyóvizek hasznosítási jogára továbbra is pályázni kell majd.

A halállományok megóvásáért a szabályozás a korábbinál erélyesebben lép fel az illegális halfogás ellen, amelyet több új intézkedés bevezetésével szándékozik visszaszorítani. A halőrzés javítása érdekében a rendészeti feladatokat ellátó halászati őrökön kívül korlátozottabb jogkörrel lehetőséget ad társadalmi halőrök alkalmazására is, a halgazdálkodási hatóság számára pedig lehetővé teszi az illegális halfogáshoz használt eszközök elkobzását.

A jogszabály bevezeti a fogási tanúsítványt, amelynek segítségével a hal útja annak kifogásától kezdve a teljes élelmiszerláncon keresztül nyomon követhető lesz. Arra törekszünk, hogy Magyarországon is népszerűvé váljon a halfogyasztás. Célunk, hogy a bizonytalan eredetű halak helyett minél több hazai, egészséges hal kerüljön a magyar családok asztalára.

Szintén új elem a halászati engedély: kereskedelmi célú halászatot a jövőben kizárólag ezzel lehet folytatni, a továbbra is megmaradó állami halászjegy és horgászjegy csak rekreációs célú halfogásra használható majd.

A törvény szigorú szabályozás mellett továbbra is teret enged a legális halászatnak. Egyes halászeszközöket és módszereket azonban általánosan tilt a törvény és jogszabályi alapot teremt a halászok által használható eszközök és fogható halak mennyiségi korlátozására is. Az új jogszabály lehetővé teszi azt is, hogy a halgazdálkodási hatóság indokolt esetben teljes vízterületekre kiterjedő halászati, horgászati tilalmat rendelhessen el. Továbbra is biztosított azonban, hogy a hazánkban élő 100-150 hivatásos halász és a generációk óta e szakmához kötődő mintegy 2 ezer hobbi halász a szigorúbb szabályok betartása mellett folytathassa tevékenységét. Az új szabályozás értelmében a természetes vizeken átalakul a hivatásos halászat szerepe, elsősorban ökológiai funkciót kap majd. Fő feladata a halállomány szelekciós halászata (ezáltal a természetes halfauna fenntartása) lesz, továbbá a halászati hagyományok megőrzése mellett biztosítja, hogy a helyi piacokon legális forrásból származó halat kínáljanak.

VISSZA

Tisztelt Olvasó! Szolnok hírei, programjai iOS és androidos mobiltelefonjáról is elérhetők. Töltse le az alkalmazásboltból a SzolnokApp mobil alkalmazást és olvassa mobiljáról a legfrissebb szolnoki információkat!

SzolnokApp link: http://info.szolnok.hu/app

További hírek

Átadták a megújult Véső úti Sportközpontot

2024-04-26
A sport jellemformáló, olyan erényekre tanít, amelyek aztán az egész élet során elkísérhetnek és a legnagyobb küzdelmekben segítenek, ilyen az alázat, a kitartás, a fegyelem és az együttműködés - mondta Schmidt Ádám a megújult Véső úti Sportközpont ünnepélyes átadásán pénteken.

Döntött a közgyűlés: ingyenes lesz a tömegközlekedés a diákok számára

2024-04-25
Szeptember 1-jétől ingyenessé válik a helyi tömegközlekedés a szolnoki diákok számára, de a képviselőtestület a helyi felsőoktatás fejlesztéséről, a parkolás könnyítéséről is tárgyalt csütörtökön.

Dr. Lőrincz Ambrusra emlékeznek

2024-04-25
2024. május 3-án 14 óra 30 perckor a Szolnoki Római Katolikus Temető nagy ravatalozójában szeretettel várjuk mindazokat akik ismerték és szerették, hogy közösen emlékezzünk meg róla.

Ötvenéves jubileumát ünnepli a pedagógiai szakszolgálat

2024-04-17

Fennállásának félévszázados jubileumát ünnepli a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Szolnoki Tagintézménye, ebből az alkalomból Múlt és jövő a jelenben címmel rendeztek konferenciát a városháza dísztermében.

A roma kultúra sokszínűségét mutatták meg a Szigligeti Színházban

2024-04-12

Második alkalommal ünnepelték gálaműsorral Szolnokon a roma kultúra napját. A Szigligeti Színházban tehetséges roma fiatalok és felnőttek álltak színpadra, hogy bemutassák tudásuk legjavát. A rendezvényen részt vett Sztojka Attila roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos és Szalay Ferenc polgármester.