Tovább bővül Szolnok kerékpárút hálózata, immár a Hetényi Géza kórház is elérhető lesz kétkeréken. A kivitelezési már elkezdődött, a munkálatok várhatóan ősz végére fejeződnek be. A város önkormányzata sikeresen pályázott a Fenntartható városi közlekedésfejlesztés című felhívásra „Fenntartható közlekedésfejlesztés Szolnokon” címmel. A projekt átfogó célja a város közlekedésének fenntarthatóbbá tétele, a közlekedésbiztonság fokozása, a fenntartható közlekedési módok feltételeinek javítása.
Az útvonal kijelölése során a vizsgált kritériumok a következők voltak: forgalomlefolyás, közlekedésbiztonság, illeszkedés a térségi hálózatba, gazdaságosság (mind beruházási, mind üzemeltetési költségek). A végleges nyomvonal az Indóház úttól induló és a már meglévő kerékpárúthoz csatlakozó, a Tószegi út jobb oldalán a Hetényi Géza kórházig érő szakasz lett, melynek hossza 1400 méter. A beruházással érintett szakaszon évek óta jellemző csapadékvíz-elvezetési problémák is megoldódnak a projekt megvalósulása esetén.
A kerékpárút építés várható környezeti és klimatikus hatásai
A tervezési szakaszban elkészült egy környezeti állapotfelmérés a nyomvonalra vonatkozóan. A szakemberek megvizsgálták a tervezési területen található, kiemelt dendrológiaiértéket képviselő fákat, továbbá a nyomvonal közelében elhelyezkedő fák lehetséges egyedi gyökérzóna-, törzs- és koronavédelmének lehetőségeit. A fentiekkel együtt készült egy fakivágási koncepció is, amely a kivágásra javasolt egyedeket tartalmazza.
Az elkészült környezeti állapotfelmérés benyújtásra került a környezetvédelmi hatósághoz, amelyre vonatkozóan a hatóság 2021. november 24-én kiadta a projektre vonatkozóan a fakivágási engedély határozatát. A határozat a projekthelyszínen 72 db közterületen elhelyezkedő fa kivágását engedélyezi a beruházással összefüggésben.
A kivágásra kerülő fákról a környezeti állapotfelmérésben található szakvélemény alapján elmondható, hogy azok nagy része nem képvisel jelentős dendrológiai értéket. A tervezett nyomvonal mentén jelenleg megtalálható fasor nem egységes, helyenként foghíjas, emiatt az itt található fák szén-dioxidelnyelő képessége minimális. A kerékpárút nyomvonala úgy került kialakításra, hogy a területen található, kiemelten értékes fákat megóvtuk, azokat a beruházás nem érinti.
A nyomvonallal érintett, részben kivágandó fasor mögött nagyobb, fás-ligetes beépítetlen területek találhatók mind a Kőrösi úti temető területén, mind pedig a víztorony környékén, továbbá a Tószegi út menti iparterületen is, ezért a kerékpárút építés miatti fakivágások a környezet állapotát jelentősen és indokolatlanul nem befolyásolják.
A fenti megállapítások kiegészítéseként a környezetvédelmi hatóság engedélyező határozatában előírja a beruházónak, Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzatának 72 db, meghatározott paraméterekkel rendelkező földlabdás díszfa 1 éven belüli újratelepítését. Az újratelepítendő 72 db fából 16 db-ot a beruházással közvetlenül érintett helyszínen kell visszatelepíteni. A fennmaradó 56 db díszfa telepítésének helyszínéül a Tószegi út szelvényezés szerinti bal oldalát és a Széchenyi városrész közterületeit jelölte ki a hatóság.
Szolnok önkormányzata megvizsgálva a lehetőségeket – a városrész élhetőbbé tétele érdekében - vállalja a határozatban előírt 72 db-nál lényegesen több, mintegy kétszeres mennyiségű fa telepítését a projekt befejezését követően a beruházással érintett városrészben.
A projekthez kapcsolódóan lakossági fásítási programra is sor kerül, melynek keretében a beruházással közvetlenül érintett területen (nyomvonal mellett) élő lakosoknak lehetőségük lesz facsemetéket igényelni az önkormányzattól, és azokat saját ingatlanukon vagy annak környezetében elültetni.